Dzūkijos dvarai

Petešos dvaras

Petešos k., Rudaminos sen., Vilniaus r.

Dvaro arklidžių savininkė: Rūta Nemanienė

Dvaro adresas: Petešos k., Rudaminos sen., Vilniaus r., LT-13031

El. paštas: info@petesha.lt

Interneto svetainė: www.petesha.lt

Petešos dvaras yra į pietus nuo Vilniaus miesto. Jį supa Petešos miškas, kurį kerta Vilniaus - Lydos plentas. Istoriniuose šaltiniuose Peteša minima jau 1498 m. XVII a. minimas Petešos palivarkas. Dvarą sudaro vietinės architektūros pastatai, turintys klasicizmui būdingų bruožų. Amžių bėgyje Peteša priklausė garsioms giminėms: Gornostajų (Minsko vaivados Jano Gornostajaus), Kapellechų (Vilniaus universiteto profesoriaus Aloizo Kapellecho), Horainų. XIX - XX amžiuje Peteša tapo Vankovičių nuosavybe. Vienas paskutiniųjų dvaro savininkų Stanislovas Vankovičius mirė 1937 metais. Jis palaidotas šeimos kape Rudaminos kapinėse.

Šiandien Petešos dvaras yra įtrauktas į šalies kultūros vertybių departamento saugomų objektų sąrašą. Nors pastatai priklauso skirtingiems savininkams juos stengiamasi išlaikyti nepakitusius tiek savo išvaizda, tiek paskirtimi. Nuostabiai gražios dvaro apylinkės - tai ne tik vieta besidomintiems senaisiais Lietuvos dvarais bei jų istorija, tai ir aktyvaus poilsio vieta, puikiai tinkanti jojimo pramogoms. Autentiškuose dvaro arklidžių pastatuose 2002 metais įkurtas Petešos žirgynas. Nuo to laiko keitėsi arklidžių būklė, buvo gerinamas žirgų sąstatas. Kartu su žirgynu, keitėsi ir arklidžių aplinka. Akmeniniai arklidžių statiniai mena senus laikus ir ankstesnę buvusią prabangą.

Petešos dvaras yra gausiai lankomas šalies ir užsienio turistų. Kadangi Petešos žirgyne veikian UAB „Petesha“ įsteigta 2005 m. Komandos nariai nuo 1996 m. dirba kino gamybos srityje. Įmonės veikos kryptys – kaskadiniai triukai, specialus žirgų ruošimas kuriamam kino filmui ir kaskadinių triukų atlikimas su žirgais. „Petesha“ turi profesionalių kaskadininkų komandą, kuriai vadovauja Artūras Nemanis ir 30 žirgų, paruoštų dirbti kino filmų projektuose.


You need to enable javascript in order to user google maps.
facebook.gif