Dzūkijos dvarai

Markučių dvaras

Subačiaus g. 124, Vilnius

Valdytojas – Markučių dvaro muziejus

Dvaro adresas: Subačiaus g. 124, Vilnius, LT-11345

1867 m . inžinierius, generolas, geležinkelių tiesimo specialistas Aleksejus Melnikovas, atvykęs į Vilnių tiesti geležinkelio Peterburgas – Vilnius, nusipirko Markučių dvarą iš lenko gydytojo Igno Godlevskio.

Žinoma, kad visas dvaro centrinės sodybos ūkinis - pagalbinis sektorius buvo pastatytas namo pakalnėje: taisyklingo išplanavimo kieme buvo arklidės šešiems arkliams, medinė ledainė, paukštidė, sodo namelis ir mūrinis rūsys įkalnėje. Šalia - didelis vaismedžių sodas, aptvertas medine tvora. Dvaro parkas užėmė 15 ha . Parkas buvo aptvertas vielos tvora ir gražiai prižiūrimas. Jame tyvuliavo keturi tvenkiniai, įrengti kriketo aikštelė, vyno rūsys, ledainė, oranžerija, kurioje augo palmės, fikusai, oleandrai, rožės, kaktusai, buvo laikomi povai.

Dvaro žemėse buvo pristatyta vasarnamių, kuriuos G. ir V. Puškinai nuomodavo ir gaudavo iš to nemažai naudos. Išlikusios nuomos sutartys, iš kurių matyti, kad dažniausiai buvo nuomojamos Pušinės, Parko, Sodo, Kačerginės, Naujosios Michailovskojės vilos. Nuomoti ne tik vasarnamiai, bet ir žemės sklypai, kuriuose steigėsi restoranai, kavinės, parduotuvės. Du namus, rūsį, ledainę ir žemės sklypą 1901 m . sutuoktiniai nemokamai išnuomavo labdaros organizacijai “Dobrochotnaja kopeika”, kurios Paplaujos skyriaus pirmininke buvo V.Puškina.

1935 m . V.Puškina mirė, palikdama dvarą skolose bei teisminių ginčų rutinoje.

Toliau bankrutuojančio dvaro reikalus tvarkė jos patikėtinis ir testamento vykdytojas V.Nazimovas. Jis buvo parengęs dvaro likvidacinį planą.

Tačiau prasidėjo Antrasis pasaulinis karas, Lietuva tapo TSRS sudėtine dalimi, dvarai Lietuvos TSR buvo nacionalizuoti.

Informacija internete: www.markuciudvaras.ltYou need to enable javascript in order to user google maps.
facebook.gif
twiter7.jpg
youtube_1.jpg