Asociacijos narių dvarai
Kairėnų dvaras
Valdytojas – Vilniaus universiteto botanikos sodas
Dvaro adresas: Kairėnų g. 43, Vilnius, LT-10239
Žmonių gyvenimo pėdsakai Kairėnų vietovėje siekia IV-VII a. Nedidelė teritorija (kapinynas) priešais buvusias dvaro arklides – archeologijos paminklas. Dvaras dokumentuose minimas jau 1545 m. Nuo 1596 m. apie šimtmetį Kairėnų dvarą valdė Isaikovskių giminė. Jie laikomi pirmaisiais Kairėnų renesansinio stiliaus parko kūrėjais ir medinių renesansinių rūmų statytojais. Šio pastato kontūrai dabar pažymėti akmenimis apjuosta vejos aikštele.
Nuo 1692 iki 1759 m. Kairėnus valdė keturios Sapiegų kartos, bet dvaras buvo nuomojamas arba užstatomas. 1759 m. Kairėnų dvaras iš Sapiegų perėjo Lopacinskių giminei ir išbuvo šios giminės rankose iki 1870 m. Lopacinskiai nespėjo pastatyti naujų rūmų, bet surentė naujus ūkinius pastatus, kurie stovi ir šiandien (arklidės, svirnas-malūnas, vežiminė, kluonas ir kt.), parkas tapo angliško stiliaus su tvenkinių sistema, vasaros teatro paviljonu, pavėsine tvenkinio saloje, fontano baseinėliu ir kt.
Yra išlikęs 1875–1877 m. Napoleono Ordos piešinys, vaizduojantis to meto Kairėnų dvaro centrinę dalį (dabar atstatytas fontanas, atkasti ir konservuoti rūmų pamatai). Dvaras tapo svarbiu Vilniaus visuomenės gyvenimo centru, garsėjo gausia biblioteka, čia veikė orkestras ir mėgėjų teatras. 1870–1909 m. Kairėnų šeimininkais buvo Tiškevičiai, čia buvo plėtojama tik ūkinė veikla. Vėliau šeimininkai dar kelis kartus keitėsi, kol 1927 m. dvarą nupirko valstybė ir įkurdino psichiatrinę ligoninę. Aktyviai plėtojant ligoninės ūkinę veiklą, dvaro ansamblis stipriai nukentėjo.
1974 m. Kairėnų dvaro sodyba su greta esančiu žemės sklypu buvo perduota Vilniaus universitetui Botanikos sodui kurti. Per daugiau nei keturis botanikos sodo veiklos dešimtmečius sukurta lankytojams pritaikyta infrastruktūra, išplėtota švietėjiška ir kultūrinė veikla, kolekcijose sukaupta virš 10 000 vardų augalai. Visa tai sulaukia visuomenės dėmesio – per metus botanikos sode apsilanko virš 80 000 lankytojų.
Daugiau informacijos rasite www.botanikos-sodas.vu.lt
Tel. (+370-5) 219 31 33. El paštas hbu@bs.vu.lt.