Žemaitijos dvarai

Laukžemės dvaras

Savininkė: Regina Šiaulytienė

Dvaro adresas: Laukžemės kaimas, Kretingos r., LT-97026

El. paštas: regina.dvaras@gmail.com

Laukžemės dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVI amžiaus. Tuomet jis buvo Palangos (Darbėnų) dvaro ūkiniu padaliniu. O XVII šimtmetyje dvaras tapo savarankišku ūkiniu–administraciniu vienetu ir priklausė didikams Sapiegoms.

XVIII amžiuje dvaras perėjo Palangos seniūnijos valdytojams. XIX a. pradžioje jį valdė vokiečių didikai: baronas Mirbachas, o vėliau – baronas Fon Štempelis. 1913 m. dvarą įsigijo skandalingai pagarsėjęs prelatas Konstantino Olšauskas ir daktaras Ipolitas Stonkus. Jie norėjo apie 600 ha žemės turintį dvarą išdalinti vietos ūkininkams lietuviams. Tačiau skolų slegiamą dvarą (tiksliau, savo dalį) prelatas atidavė I.Stonkui, o pats čia lankydavosi tik norėdamas atsikvėpti nuo visuomeninės veiklos – prelatas buvo vienas Šv. Kazimiero, „Saulės“ draugijų kūrėjų. Kai Lietuvai po Pirmojo pasaulinio karo atsivėrė keliai į nepriklausomybę, jis rūpinosi, kad vokietis von Urachas būtų paskelbtas Lietuvos karaliumi.

1923 m. dvare buvo 6 kiemai, juose gyveno 65 žmonės. Dvaro teritorijoje stovėjo kone 20 statinių – „magazinas“ (grūdų sandėlis), plytų mūro pieninė, ledainė (statinys pienui šaldyti), kumetynai, kiaulininkas, kalvė, klėtis ir kt. Iš jų pagrindinis – tinko mūro rūmai.

1944 m. dvaro sodybą su žeme nacionalizavo. Laukžemės kolūkis statinius naudojo ūkio gamybinei veiklai: „magazinas“ ir dvaro rūmai buvo paversti sandėliais. 1958 m. remontuoti dvaro rūmai buvo perduoti mokyklai, kuri čia veikė iki 1982 metų.

Iki mūsų dienų išliko neorenesansinių bruožų dvaro rūmai, manieristinio šiaurietiško renesanso dvasia sukurti dvaro rūmų frontonai su dekoratyviomis vazomis. Dvaro sienos atskleidžia ir kitų įdomių dalykų – tinkuojant sienas vietoj medinių sutvirtinimų čia panaudotos nendrės.

Avarinio stovio Laukžemės dvarą (išlikusius dvaro rūmus, klėtį ir magaziną) 2007 m. įsigijo Regina Šiaulytienė. Dvaro rūmuose pradėti valymo darbai, užkalti langai, magazine išvalytos patalpos, sutvirtintos sienos ir pamatai, pakeista stogo danga, klėtyje atliekami valymo darbai, tvirtinami pamatai. Restauravus dvarą numatoma pritaikyti jį kaimo turizmo paslaugų teikimui.
You need to enable javascript in order to user google maps.
facebook.gif