12
Friday
2021-11-12

Knygos pristatymas


Time: 16.30 val.
Location: Biržų pilis
Description:

 Lapkričio 12 d. (penktadienį) 16.30 restorane „Pilies skliautai“ vyks Mariaus Daraškevičiaus knygos „Magiškiausias kambarys, arba Dvaro vaistinėlė“ pristatymas. Registracija iki lapkričio 10 d. telefonu 8 450 33390 arba el. paštu uzsakymai@birzumuziejus.lt.

Dvaro vaistinėlė – magiškiausias kambarėlis, leidžiantis dirstelėti į nematomą dvaro pusę. Kaip tik čia, paslėptos nuo pašalinių akių, saugiai nuguldavo visos gėrybės: nuo vaistų ir tinktūrų iki dvarininkių „laboratorijose“ pagamintų gražinimosi priemonių, nuo trauktinių iki nekasdienių gardėsių.

Ši nepelnytai pamiršta dvarų kultūros dalis šiandien kelia daug klausimų. Kada vaistinėlė atsirado ir kaip keitėsi? Ką naujo apie dvaro kasdienybę mums atskleidžia vaistinėlės patalpa ir čia saugoti turtai? Galiausiai, ar gali būti, kad naujas formas įgijusios vaistinėlės egzistuoja ir šiandien?

„Išnarpliojęs vaistinėlės detektyvą supratau, jog Jurbarke gyvenusių mano Tėvukų (taip vadinome senelius) patalpa verandoje, vadinta „po laiptu“, buvo senosios vaistinėlės atgarsis. Joje stiklainiuose ant lentynų buvo surikiuoti namų gamybos vaistai, puodynėse laikyti taukai, kabojo kumpiai ir dešros, visuomet buvo užtaisyti slastai pelėms. Tai buvo vėsus, tamsus, sumišusių kvapų pilnas kambarėlis. Galbūt užvertę šią knygelę ir jūs atrasite magišką kamarėlę savo prisiminimuose, senelių ar prosenelių namuose“, – sako knygos autorius, architektūros istorikas Marius Daraškevičius.

04_birzu_pilis.jpg
26
Friday
2021-11-26

Albumo „Grafai de Šuazel-Gufje: Plateliai – Papilys“ pristatymas Biržų krašto muziejuje „Sėla“


Time: 16.30 val.
Location: Biržų pilis
Description:

 Albumo „Grafai de Šuazel-Gufje: Plateliai – Papilys“ pristatymas Biržų krašto muziejuje „Sėla“

Jau metai, kai Biržų krašto muziejuje „Sėla“ veikia paroda „Grafų de Šua¬zel-Gufje paveldas: Plateliai — Pa¬pilys“. Parodoje pristatoma dalis gausios grafų de ŠuazelGufje paveldo kolekcijos iš Platelių dvaro, saugomos Žemaičių muziejuje „Alka“, ir Papilio dvaro nuotraukos, daugiausia, iš grafų augintinės Genovaitės Vavžekaitės albumo, muziejui dovanoto Gintarės Skaistės.

Platelių dvaras ilgą laiką buvo Oginskių giminės nuosavybė. Lietuvą prijungus prie Rusijos imperijos, naujasis valdovas Pavelas I 1800 m. buvusiam Imperatoriškosios bibliotekos direktoriui ir Imperatoriškosios dailės akademijos prezidentui Ogiustui de Šuazeliui-Gufjė(de Choiseul-Gouffier) dovanojo Platelių dvarą, kurį Šuazeliai valdė iki pat 1940 m. Už Ogiusto sūnaus Oktavijaus ištekėjusi pirmoji Lietuvos moteris rašytoja garsioji Sofija Tyzenhauzaitė, žavėjusi ir Prancūzijos imperatorių Napoleoną, ir Rusijos carą Aleksandrą I, savo vieninteliam sūnui krištatėviu pasirinko Rusijos valdovą, o šis savo vardu berniuką pakrištijo. Aleksandras de Šuazel-Gufje ne vėliau kaip 1870 m. nusipirko Papilio dvarą, kurį giminė taip pat valdė iki 1940 m.

Papilio dvaro likimas liūdnesnis. Nors šiandien dar tebestovi didžiulis nykstančių pastatų kompleksas (tarp jų – ir medinis dvaro rūmas), nėra jokių išlikusių artefaktų, liudijančių grafų buitį, kasdienybę. Tad šioje parodoje paskutinieji Papilio dvaro valdytojai – Aleksandro sūnus Gabrielius ir šio dukra Irena į Jus žvelgia tik iš nuotraukų albumo.

Nuotraukos, įamžinusios grafų gyvenimo akimirkas abiejuose dvaruose, sugulė į albumą „Grafai de Šuazel-Gufje: Plateliai – Papilys“.

Albumo pristatymą subtiliais niuansais papildys kamerinis muzikinis spektaklis „Sofijos Tyzenhauzaitės jausmų atspindžiai“ su aktore Virginija Kochanskyte.

Į renginį maloniai kviečiame 2021 m. lapkričio 26 d. (penktadienį).

Biržų krašto muziejaus „Sėla“ informacija

03_birzu_pilis.jpg
facebook.gif
twiter7.jpg
youtube_1.jpg